Czasami warto sprawdzić opinie u różnych lekarzy

Wielu ludzi działa w ten sposób, że jak już chodzą do jednego lekarza, to już do niego chodzą i nie wyobrażają sobie, żeby mieli iść do kogoś innego, nawet jeśli obecny lekarz nie do końca odpowiada im ze swoim zachowaniem, czy podejściem do nich. Oczywiście to nie jest odpowiednie działanie, bo przecież do lekarza musimy mieć zaufanie, ale nawet jeśli jesteśmy zadowoleni z niego, to i tak czasami warto zaciągnąć opinii kogoś innego.

Kilka źródeł jest lepszych

Nikt nie chce usłyszeć, że jest chory, a im poważniejsza jest choroba, tym ten bunt pacjenta jest większy. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że czasami sprzęt i ludzie są zawodni, a co się z tym wiąże, warto taką diagnozę skonsultować z jeszcze innym lekarzem, który zleci wykonanie ponownych badań.

Po pierwsze zyskamy wówczas pewność, że diagnoza jest słuszna, a po drugie będziemy mogli usłyszeć propozycję na leczenie. Może być tak, że usłyszymy dokładnie to samo co od pierwszego lekarza, a może być tak, że zostanie nam zaproponowane coś zupełnie innego. Jeżeli będziemy mieli przedstawione dwie różne opcje działania, to będziemy mieli większe poczucie, że mamy wpływ na walkę z chorobą i że faktycznie możemy coś zrobić.

Zawsze mogą być wątpliwości

Jeśli usłyszymy jakąś diagnozę, która nie będzie dla nas korzystna, to zawsze mogą się pojawić jakieś wątpliwości.

Im szybciej je rozwiejemy, tym z pewnością będzie lepiej. Co więcej, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że przy takich wątpliwościach, opinia drugiego lekarza może zadziałać na nas uspokajająco, zwłaszcza jeżeli ten pierwszy nie wzbudza w nas zbyt wielkiego zaufania. Co więcej, może się okazać, że któryś z nich będzie miał większą wiedzę, bo będzie się więcej dokształcał i uczestniczył w różnych konferencjach, a to oznacza, że może mieć większą wiedzę o najnowszych metodach leczenia. Nie ma nic złego w tym, że będziemy sprawdzali diagnozę w konsultacji z innym lekarzem.

Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym z pewnością spokojniej podejdziemy do tego wszystkiego, a co się z tym wiąże, tym łatwiej będzie nam podjąć skuteczną walkę z chorobą. Bo przecież odpowiednie nastawienie psychiczne, także jest tutaj niezwykle ważne.