Majaczenie alkoholowe

Najczęściej spotykaną psychozą alkoholową jest majaczenie alkoholowe, które inaczej nazywamy majaczeniem drżennym lub biała gorączką. Pojawia się ono zazwyczaj u osoby uzależnionej, która po kilkudniowym spożyciu alkoholu przestaje pić. Psychozę poprzedza: niepokój, podwyższenie temperatury ciała, bezsenność, drażliwość oraz nadwrażliwość na bodźce.

Następnie pojawia się lęk, złudzenia wzrokowe i słuchowe (doznania zmysłowe, słuchowe, wzrokowe, czuciowe). Człowiek, który cierpi na majaczenie alkoholowe widzi i słyszy rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją. Chorobie tej oczywiście towarzyszy przeświadczenie alkoholika o tym, że jego halucynacje są prawdziwie.

Chory niestety nie poznaje najbliższych, nie wie gdzie się znajduje i po co. Jak wygląda człowiek, który majaczy? Ma przekrwioną twarz i oczy, drżą mu dłonie, na jego twarzy wyraźnie maluje się niepokój i lęk. Choroba ta jest niezwykle niebezpieczna – duże pobudzenie i związane z nim obciążenie dla serca często powoduje niewydolność krążenia.