Bajkoterapia

O zbawiennej mocy książek słyszeliśmy już dawno, okazuje się jednak, że czytanie dla poprawy samopoczucia i kondycji psychicznej dziecka to sprawdzona i często stosowana technika terapeutyczna z prawdziwego zdarzenia. Nazywa się bajkoterapia, a jej działanie jest naprawdę proste i równie skuteczne. Bajkoterapia polega głównie na tym, by dziecko mogło zidentyfikować się z bohaterem książki i przepracować swoje problemy i emocje razem z nim.

Bajki terapeutyczne często opowiadają o trudnościach, z którym ciężko sobie poradzić dziecku, zwłaszcza gdy rodzice nie potrafią z nim otwarcie rozmawiać. Dzięki bajce dziecko zaczyna rozumieć, że nie jest osamotnione w tym, co przeżywa i uczy się nazywać swoje uczucia. Może być to również doskonały pretekst do późniejszego podjęcia rozmowy z rodzicami i daje opiekunom pewien fundament, dzięki któremu później można łatwiej podjąć niektóre tematy.

Wśród książek z bajkami terapeutycznymi można znaleźć odpowiedzi na naprawdę bardzo różnego rodzaju kłopoty, od poważnych chorób, rozwodu rodziców, czy śmierci w rodzinie, do zwykłych lęków przed ciemnością, albo zostawaniem samemu w domu.