Polskie filmy animowane

Sympatyczny piesek Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, czy Mały Pingwin Pik-Pok to bajki, z którymi kojarzy się dzieciństwo, wielu z nas.

Dzieci wychowywane w dzisiejszych czasach często jednak nie znają uroku starych, polskich bajek i nie doceniają walorów, które ze sobą niosły.

Nie ma w nich efektów specjalnych, nie ociekają przemocą, mają w sobie ukryte, naturalne piękno, które wychowało już kilka pokoleń i nadal może stanowić wzór dla najmłodszych.

Oczywiście najpopularniejsza bajka dla dzieci, którą każdy pamięta z dzieciństwa to „Bolek i Lolek”.

Twórcą i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki, wszystko zainicjowane zostało w 1962 roku, w odpowiedzi na zmiany zachodzące w telewizji polskiej.

Bohaterowie z założenia mieli przeżywać przygody charakterystyczne dla dzieci w ich wieku, wcielając się w bohaterów znanych książek i tym samym pobudzając w dzieciach ciekawość świata i rozbudzając ich wyobraźnię.

Z czasem przygoda z krótkimi filmami animowanymi przerodziła się w coś większego, gdy powstał film „Wielka podróż Bolka i Lolka”, który uzyskał miano pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu animowanego.