Zapalenie zatok: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zapalenie zatok to choroba spowodowana najczęściej próchnicą zębów oraz zakażeniem wirusowym, któremu sprzyjają nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli chcesz uniknąć wystąpienia u siebie zapalenia zatok zawsze lecz katar do końca, stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego i dbaj o zęby, regularnie kontrolując ich stan w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli zmagasz się z zapaleniem zatok, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza ogólnego. Po przeprowadzeniu stosownych badań i wywiadu, będzie on w stanie podjąć decyzję o właściwej drodze leczenia.

Lekarz ogólny może skierować Cię do laryngologa, lub jeśli choroba nie jest zbyt nasilona, może on podjąć decyzję o jej leczeniu farmakologicznym. Bardzo często w przypadku zapalenia zatok, lekarz prowadzący decyduje się na leczenie z udziałem antybiotyków.

Tę terapię, po konsultacji z internistą, możesz wzbogacić o inhalacje. Istnieje kilka możliwości inhalacji.

Od tych z użyciem specjalistycznego sprzętu, po najbardziej prostą metodę wdychania naparu sporządzonego z gorącej wody i olejków. Pamiętaj jednak, że zapalenie zatok zawsze należy leczyć.

Nieleczenie tej choroby może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, czy ropnia mózgu.